O czym zapominają przedsiębiorcy e-commerce? Dokumentacja prawna, czy ją masz?

W dobie dzisiejszego internetu e-commerce stanowi jeden z głównych filarów biznesowej aktywności przedsiębiorców. Niskie koszty rozpoczęcia działalności, proste założenie i obsługa takiego sklepu aż zapraszają, żeby spróbować. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi oferujących sklepy internetowe. Oto kilka z nich:
Shoper.pl
Obecnie największy dostawca na polskim rynku rozwiązania sklepów internetowych, działający w modelu SaaS, gdzie za sklep płacimy miesięczny abonament, mając dostęp do wszystkich podstawowych funkcji. Kilka kliknięć i sklep gotowy :). W Polsce 2021 zdecydowany no. 1.
IdoSell
Kolejna platforma w modelu SaaS pozwalająca w podobny sposób założyć sklep i go prowadzić. Rozwiązanie bardziej międzynarodowe, mające jednak również sporą grupę zwolenników w Polsce.
Inne sklepy dostępne jako SaaS
Tu warto wymienić m.in.: Selly, RedCart, Sky-Shop.
O czym często zapominają przedsiębiorcy?
Bardzo często obserwowanym zjawiskiem jest próba zminimalizowania kosztów w zakresie m.in. dokumentacji prawnej dla e-biznesu. Próby kopiowania regulaminów sklepu, polityki prywatności, a nawet podstawowych zgód na przetwarzanie informacji na stronie.
Nieustannie zmieniające się prawo, tak polskie, jak i europejskie, do którego respektowania Polska jest zobowiązana, to spora trudność. Pamiętajmy, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. I w razie kłopotów nie będzie możliwości wymigania się prostym „ja nie wiedziałem”.
Warto przy tej okazji po prostu zaufować fachowcom. Tu najlepiej kancelariom prawnym specjalizującym się w rozwiązaniach dla e-commerce. Tych również jest dostępnych na rynku całkiem sporo. Wśród najpopularniejszych można wskazać:
Zespół prawników, który nie tylko oferuje usługi pisania regulaminów sklepów internetowych, ale również tworzy portal Legalniewsieci.pl, gdzie już od wielu lat edukują użytkowników w zakresie bezpieczeństwa w sieci.
Poradnik Przedsiębiorcy
Duża baza wiedzy z zakresu prawa podatkowego, księgowości czy finansów. Cenna wiedza dot. e-commerce.
Regulaminowo.pl
Kolejna kancelaria prawnicza oferująca swe usługi dla sklepów internetowych.
Podsumowanie
Warto korzystać z możliwości współczesnego e-commerce. Jednak nie warto ryzykować kar i negatywnych konsekwencji braku dokumentacji prawnej dopasowanej dla Twojego biznesu.
One thought on “O czym zapominają przedsiębiorcy e-commerce? Dokumentacja prawna, czy ją masz?”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuje kanał RSS. Pozdrowienia 🙂